Tuleja z brązu cynowego do sprzętu górniczego wykorzystuje miedź o wysokiej czystości j...
Wybierz prawy tuleja samosmarująca dopasowując wartość PV do swojej aplikacji. W przypadku dużych obciążeń i niskich prędkości wybierz brąz wypełniony grafitem o wartości granicznej PV wynoszącej 2,5–3,5 N/mm²·m/s. W środowiskach o wysokiej temperaturze powyżej 250°C należy stosować tuleje z brązu zatykane grafitem, przystosowane do pracy ciągłej w temperaturze do 400°C. W środowiskach wilgotnych lub narażonych na działanie substancji chemicznych kompozyty PTFE lub brąz aluminiowy zapewniają doskonałą odplubność na korozję. Zawsze sprawdzaj, czy obliczone ciśnienie (P) i prędkość (V) mieszczą się w maksymalnych granicach poszczególnych materiałów, a nie tylko produktu fotowoltaicznego.
Właściwe dobranie rozmiaru rozpoczyna się od czterech kluczowych wymiarów: średnicy wewnętrznej (ID), średnicy zewnętrznej (OD), długości (L) i grubości ścianki. ID musi pasować do średnicy wału z luzem, zwykle mieszczącym się w przedziale od 0,001×d do 0,003×d (gdzie d jest średnicą wału). Dla wału o średnicy 20 mm oznacza to luz promieniowy wynoszący 0,02–0,06 mm. Średnica zewnętrzna powinna zapewniać wciśnięcie w otworze oprawy z tolerancją m6 lub s6 w stosunku do otworu w obudowie H7.
Stosunek L/d znacząco wpływa na rozkład obciążenia i odprowadzanie ciepła. Stosunek pomiędzy 1,0 i 1,5 jest optymalny dla większości zastosowań. Stosunki poniżej 0,5 powodują obciążenie krawędzi i przedwczesne zużycie, natomiast współczynniki powyżej 2,0 mogą powodować problemy z wyrównaniem i zmniejszoną wymianę ciepła.
Standardowa grubość ścianki wynosi od 1 mm do 2,5 mm w zależności od rozmiaru tulei. Tuleje grubościenne (2,5–3 mm) są przeznaczone do zastosowań wymagających dużych obciążeń, takich jak sworznie królewskie w sprzęcie budowlanym i punkty zawieszenia kolei. Opcje cienkościenne (1–1,5 mm) nadają się do kompaktowych zespołów, w których przestrzeń jest ograniczona.
| Klasa obciążenia | Grubość ścianki | Typowy zakres identyfikatora | Przykład zastosowania |
|---|---|---|---|
| Lekki obowiązek | 1,0–1,5 mm | 8–30 mm | Sprzęt do przetwarzania żywności |
| Średni obowiązek | 1,5–2,0 mm | 20–80 mm | Ogólne maszyny przemysłowe |
| Ciężki obowiązek | 2,0–3,0 mm | 50–250 mm | Czopy wysięgnika dźwigu, sprzęt górniczy |
Wartość PV (ciśnienie × prędkość) jest podstawową miarą pozwalającą określić, czy tuleja samosmarująca przetrwa swoje warunki pracy. Przekroczenie limitu PV materiału powoduje nadmierne wytwarzanie ciepła, przyspieszone zużycie i potencjalne zatarcie.
PV = P × V
Gdzie:
Biorąc pod uwagę wał 25 mm, długość tulei 30 mm, obciążenie promieniowe 2000 N i 1500 obr./min:
Przekracza to typowy limit dla brązu spiekanego wynoszący 3,5 N/mm²·m/s. Rozwiązaniem jest zwiększenie długości tulei do 50 mm, zmniejszając wartość PV do 3,14 – czyli mieszczącą się w bezpiecznym zakresie roboczym.
| Materiał | Maks. P (MPa) | Maks. V (m/s) | Maks. PV (N/mm²·m/s) |
|---|---|---|---|
| Brąz spiekany | 10–35 | 2,5–5,0 | 1,8–3,5 |
| Brąz wypełniony grafitem | 25–50 | 0,5–1,5 | 2,5–3,5 |
| Kompozyt PTFE/polimer | 5–20 | 1,0–2,5 | 0,4–1,0 |
Krytyczna zasada: Zarówno P, jak i V muszą mieścić się w ich indywidualnych maksymalnych granicach, nawet jeśli produkt fotowoltaiczny jest akceptowalny. Tuleja z brązu wypełniona grafitem, pracująca przy 40 MPa i 0,1 m/s, daje PV = 4,0, co wydaje się bezpieczne, ale ciśnienie 40 MPa przekracza typowy zakres 25–50 MPa w zależności od konkretnego składu stopu.
Środowisko pracy często dyktuje wybór materiału bardziej niż obciążenie i prędkość. Ekstremalne temperatury, wilgotność i narażenie chemiczne wymagają określonych właściwości materiału, aby zapewnić niezawodne działanie.
Standardowe tuleje polimerowe ulegają degradacji w temperaturze powyżej 90–120°C. Do pracy ciągłej w temperaturze powyżej 150°C, tuleje z brązu zatykane grafitem są niezbędne. Wytrzymują one ciągłe temperatury do 400°C i krótkotrwałe szczyty zbliżające się do 500°C. Brąz aluminiowy (CuAl10Fe3, odpowiednik C95400) utrzymuje integralność strukturalną i nośność w podwyższonych temperaturach, dzięki czemu idealnie nadaje się do wtryskarek i połączeń układu wydechowego.
Gdy temperatura przekracza 250°C, należy zmniejszyć dopuszczalną wartość PV o 20–50% w celu uwzględnienia zmiękczania termicznego osnowy metalicznej i przyspieszonego utleniania smarów stałych.
Tuleje kompozytowe PTFE zachowują funkcjonalność aż do -195°C , dzięki czemu nadają się do pomp kriogenicznych i urządzeń do obsługi LNG. W tych temperaturach tradycyjne smary krzepną, ale stały PTFE zachowuje swoje właściwości niskiego tarcia. Unikaj materiałów na bazie brązu w zastosowaniach kriogenicznych, chyba że zostały specjalnie dopuszczone, ponieważ skurcz termiczny może zmienić wymiary i luzy pasowania wtłaczanego.
Wilgoć stwarza dwa wyzwania: korozję elementów metalowych i wchłanianie wilgoci przez tuleje polimerowe. Standardowy nylon pochłania do 2,5% wagowych wilgoci, powodując pęcznienie wymiarowe, które może spowodować zatarcie wałów. W przypadku środowisk wilgotnych należy określić:
W zastosowaniach morskich tuleje samosmarujące z brązu aluminiowego są odporne na korozję i osadzanie się zanieczyszczeń biologicznych podczas pracy bez zewnętrznego smaru, eliminując ryzyko zanieczyszczenia środowiska w przypadku tradycyjnych smarowanych łożysk.
W przypadku przetwarzania chemicznego lub zastosowań narażonych na działanie kwasów, zasad lub rozpuszczalników, Kompozyty PTFE zapewniają niemal uniwersalną obojętność chemiczną. PTFE jest odporny na wszystkie powszechnie stosowane w przemyśle chemikalia z wyjątkiem stopionych metali alkalicznych i gazowego fluoru w podwyższonych temperaturach. W środowiskach zapylonych lub ściernych tuleje z brązu grafitowego sprawdzają się lepiej niż tuleje impregnowane olejem, ponieważ nie przyciągają i nie zatrzymują cząstek stałych.
Ocena nośności wymaga rozróżnienia między obciążeniami statycznymi (stacjonarnymi) i dynamicznymi (ruchomymi), zrozumienia różnicy między nośnością promieniową i osiową oraz zastosowania odpowiednich współczynników bezpieczeństwa.
Samosmarujące tuleje cylindryczne zazwyczaj wytrzymują obciążenia statyczne o wartości około 250 N/mm² bez deformacji. W warunkach dynamicznych (obracających się lub oscylujących) wartość ta spada do około 100 N/mm² do zastosowań przy niskich prędkościach ze względu na dodatkowy mechanizm zużycia powodowany ruchem. Łożyska z brązu spiekanego o porowatości 20–25% wytrzymują obciążenia dynamiczne do 10 MPa, utrzymując ciągły film olejowy dzięki smarowaniu porowatemu.
W przypadku tulei cylindrycznych nośność promieniową oblicza się na podstawie rzutowanej powierzchni (d × L). Tuleje kołnierzowe wytrzymują połączone obciążenia: obciążenie promieniowe przez przekrój cylindryczny i obciążenie osiowe (wzdłużne) przez powierzchnię czołową kołnierza. Powierzchnię rzutu kołnierza oblicza się jako π × (OD² kołnierza – d²) ÷ 4. Typowe tuleje kołnierzowe wytrzymują obciążenia osiowe 2–5 razy większe niż nośność promieniowa części cylindrycznej.
Zastosuj minimalny współczynnik bezpieczeństwa wynoszący 1,5 do 2,0 do obliczonego obciążenia przy wyborze rozmiaru tulei. Dodatkowe współczynniki korygujące modyfikują obliczenia teoretycznej trwałości:
W przypadku zastosowań oscylacyjnych należy przeliczyć kąt oscylacji na równoważne obroty na minutę, korzystając ze wzoru: N = (θ × cykle na minutę) ÷ 360, gdzie θ to kąt oscylacji w stopniach.
Zastosowania charakteryzujące się wysokim obciążeniem i niską prędkością stanowią optymalną domenę dla tulei samosmarujących. W tych warunkach — zwykle definiowanych jako obciążenia powyżej 20 MPa przy prędkościach powierzchniowych poniżej 0,5 m/s — łożyska ze stałym smarem radzą sobie lepiej z tradycyjnymi układami smarowanymi olejem, ponieważ przy niskich prędkościach nie mogą tworzyć się hydrodynamiczne filmy olejowe.
Brąz z dodatkiem grafitu (CuZn25Al6Fe3Mn4, odpowiednik C86300) to najlepszy wybór w warunkach dużego obciążenia i niskiej prędkości. Ta mosiężna matryca o dużej wytrzymałości na rozciąganie z osadzonymi grafitowymi wtyczkami wytrzymuje określone obciążenia do 150 N/mm² statycznie i 60 N/mm² dynamicznie w warunkach oscylacyjnych. Grafit zapewnia ciągłe smarowanie na sucho, podczas gdy osnowa z brązu przenosi obciążenie strukturalne.
Tuleje samosmarujące na bazie żeliwa (klasa HT250) stanowią ekonomiczną alternatywę dla wyjątkowo wysokich obciążeń statycznych do 250 N/mm² w zastosowaniach o powolnym lub przerywanym działaniu, takich jak łączniki przegubowe wtryskarek i prowadnice ciężkich pras.
Gdy obciążenia przekraczają 50 MPa, należy zastosować następujące środki projektowe:
W przypadku mechanizmu podnoszącego wykorzystującego tuleje grafitowe BK-2 z wałem 40 mm i długością 20 mm pod obciążeniem 15 000 N przy 0,01 m/s obliczone ciśnienie wynosi 18,75 N/mm², a PV wynosi 0,1875 N/mm²·m/s. W tych warunkach teoretyczny okres użytkowania przekracza 50 000 godzin . Pokazuje to, jak praca przy niskich prędkościach radykalnie wydłuża żywotność tulei nawet przy znacznych obciążeniach.
W standardowych warunkach pracy tuleje samosmarujące są naprawdę bezobsługowe. Jednakże w przypadku zastosowań charakteryzujących się ekstremalnie dużym obciążeniem lub wysoką temperaturą należy przeprowadzać okresową kontrolę wzrokową co 6 do 12 miesięcy zaleca się sprawdzenie pod kątem zużycia lub degradacji termicznej.
Trwałość łożyska jest w przybliżeniu odwrotnie proporcjonalna do kwadratu wartości PV (Life ∝ 1/PV²). Zmniejszenie o połowę wartości PV może czterokrotnie wydłużyć żywotność. Ta zależność sprawia, że dokładne obliczenia PV mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia docelowych okresów międzyobsługowych.
Tak, ruch oscylacyjny i posuwisto-zwrotny to idealne zastosowania tulei samosmarujących. W rzeczywistości ruch oscylacyjny często zapewnia dłuższą żywotność niż ciągły obrót, ponieważ warstwa przenosząca stały smar ma czas na uzupełnienie się pomiędzy cyklami. Przelicz parametry oscylacji na prędkość równoważną, używając: V = (długość skoku × cykle na minutę) ÷ 60 000 (dla jednostek metrycznych).
Chropowatość powierzchni Ra 0,2–0,8 μm jest optymalny dla tulei samosmarujących. Szorstkie powierzchnie zwiększają szybkość zużycia o 20–40%, podczas gdy nadmiernie gładkie powierzchnie (poniżej Ra 0,1 μm) mogą nie utrzymać stałego filmu transferowego smaru. Twardość wału powinna zazwyczaj przekraczać 200 HB dla tulei z brązu.
Wybierz Kompozyt PTFE gdy potrzebny jest najniższy możliwy współczynnik tarcia (0,04–0,15) i pracuje się w umiarkowanych temperaturach poniżej 250°C. Wybierz brąz grafitowy gdy potrzebujesz maksymalnej nośności, temperatur powyżej 250°C lub pracy w wilgotnym/brudnym środowisku, gdzie PTFE może ulec degradacji lub wchłonąć zanieczyszczenia.
Przekroczenie limitu PV generuje nadmierne ciepło tarcia, które nie może rozproszyć się przez cienką warstwę smaru. Powoduje to rozszerzalność cieplną, przyspieszone zużycie tulei i wału, a w poważnych przypadkach zatarcie lub zatarcie. Zawsze utrzymuj przynajmniej działanie PV 20% poniżej maksymalna podana przez producenta.
200-tonowa koparka górnicza stoi bezczynnie na stole warsztatowym, podczas gdy monter wchodzi ze smarownicą po raz trzeci w tym tygodniu. Tuleja przegubu wysięgnika zużywa się nierównomiernie, w...
View MoreOdpowiedź bezpośrednia: najlepsze połączenie wałów przekładni ślimakowej wykorzystuje miedzianą przekładnię ślimakową A przekładnia ślimakowa Wał, zwykle wykonany ze stali harto...
View MoreCo to są tuleje metalowe? Szybka odpowiedź A metalowa tuleja to cylindryczna tuleja, zwykle wykonana ze stopów miedzi, stali lub aluminium, umieszczana pomiędzy dwiema ruchomymi...
View MoreCo to jest twardość materiału Twardość materiału to mierzalna odporność, jaką zapewnia substancja stała przed miejscowym odkształceniem plastycznym, takim jak zadrapanie, wgniecenie lu...
View More